Infolinia: +48 881 790 782 biuro@ekodofinansowania.pl
Minister Paulina Hennig-Kloska z radością ogłosiła, że Program „Czyste Powietrze” ma zapewnione trwałe, stabilne oraz wieloletnie źródło finansowania. Dzięki temu ponad 145 tysięcy polskich rodzin otrzyma wsparcie, co umożliwi wymianę około 111 tysięcy źródeł ciepła, a także zmodernizowanie energetycznie blisko 100 tysięcy budynków.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zawarł 16 umów ze wszystkimi wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej na dystrybucję środków z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Łączna kwota dofinansowania wynosi imponujące 6,4 miliarda złotych.
Minister Hennig-Kloska podkreśliła, że te środki umożliwią przyspieszenie działań w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce oraz będą kluczowe dla zdrowia publicznego i ochrony środowiska. Jest to kolejny krok w dążeniu do osiągnięcia celów związanych z walką ze smogiem i poprawą warunków życia Polaków.
Środki europejskie na „Czyste Powietrze”
„Nowe źródło finansowania programu „Czyste Powietrze” oznacza trzy podstawowe korzyści dla obywatelek i obywateli: zdrowie – przez eliminacje emisji szkodliwych substancji z domowych kopciuchów, oszczędności – niższe rachunki i podniesienie wartości nieruchomości oraz większa funkcjonalność i komfort – odczują to zwłaszcza starsze osoby, które nie będą musiały już schodzić do piwnicy po węgiel”¹
– podkreśliła Paulina Henning-Kloska.
Finansowanie z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), obok środków z Krajowego Programu Oczyszczania Powietrza (KPO) i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), zapewnia bezpieczeństwo finansowe realizacji programu „Czyste Powietrze” na wiele lat.
Minister Paulina Hennig-Kloska zwróciła uwagę, że dzięki tym środkom mieszkańcy będą mogli wymienić nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe na nowe, efektywne i ekologiczne źródła ciepła. Dodatkowo, będą mieli możliwość zmodernizowania instalacji grzewczej, ocieplenia budynku, wymiany okien i drzwi, zakupu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej.
Prezes NFOŚiGW, Dorota Zawadzka-Stępniak, poinformowała, że od początku 2024 roku Fundusz podjął szereg działań mających na celu zapewnienie i opłacenie wcześniejszych zaległości. Na ten cel przeznaczono kwotę 1,4 miliarda złotych, z czego ponad 860 milionów złotych to środki z KPO.
Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu pod nr 881 790 782
¹https://www.gov.pl/web/klimat/minister-paulina-hennig-kloska-o-nowych-zrodlach-finansowania-programu-czyste-powietrze